Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego

Nie bagatelizuj! Nie wyolbrzymiaj!

Krwawienie w trakcie, po lub bez związku z oddawaniem stolca wzbudza wiele różnych emocji. Z jednej strony skrajne bagatelizowanie bo „wszyscy mają hemoroidy i one czasem krwawią” z drugiej strony wywołujące strach i panikę bo „na 100% mam raka jelita”.

Dlatego ważne jest racjonalne podejście do problemu, aby bez niepotrzebnej zwłoki otrzymać jak najpełniejszą informacje o stanie naszego zdrowia.

Dla mnie najważniejsza jest profilaktyka bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego nieustannie zachęcam do wykonania bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii. Informacje na stronie www.pbp.org.pl lub www.martadobras.pl.

Osoby z krwawieniem z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, powyżej 50 roku życia, które nigdy nie miały wykonanej kolonoskopii lub od ostatniej kolonoskopii upłynęło więcej niż 5 lat powinny najpierw wykonać kolonoskopię.

Osoby powyżej 40 roku życia z dodatnim wywiadem raka jelita grubego w najbliższej rodzinie, które nigdy nie miały wykonanej kolonoskopii lub od ostatniej kolonoskopii upłynęło więcej niż 5 lat również powinny w pierwszej kolejności wykonać kolonoskopię.

W razie wątpliwości lub w innych przypadkach wskazana jest konsultacja gastrologiczna.

Dlatego jeśli jej potrzebujesz to do wizyty przygotuj:

– wyniki dotychczas wykonanych badań laboratoryjnych,

– opisy dotychczas wykonanych badań obrazowych,

– usg, tomografia,

– opisy wykonanych badań endoskopowych, nawet sprzed kilku lat, wraz z opisem wyników histopatologicznych pobranych wycinków,

– karty informacyjne przebytych hospitalizacji,

– listę przyjmowanych aktualnie leków,

– listę przyjmowanych wcześniej leków, jeśli pamiętasz.

Ważne są także informacje o poważnych problemach zdrowotnych w dzieciństwie oraz występujących u najbliższych członków rodziny.

#gastrologia #gastroenterologia #kolonoskopia #nowotwor #profilaktyka #leczenie #rak #onkologia #badajsie #chory #choroba #cancer #rakjelitagrubego #chudnięcie #bolbrzucha #anemia #krwawienie

Podstawowe informacje dostępne są na stronie www.martadobras.pl.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: