Kasia Dziurska „SIBO. Jak z nim żyć, jak je leczyć?”

Jest na rynku wydawniczym kilka pozycji, które opisują zagadnienie nieprawidłowego rozwoju flory bakteryjnej jelit nazywanego SIBO. Jeszcze mniej jest pozycji, które opisują IMO czyli rozwój metanogenów jelitowych a praktycznie nie ma literatury o przeroście bakterii produkujących siarkowodór.

O ile o SIBO wiele osób słyszało, to o IMO nie wie prawie nikt. No … może gastrolog, ale też nie każdy.

Kiedy pacjentka, ze świeżo rozpoznanym SIBO+IMO, w trakcie wizyty nieśmiało wyciągnęła tę książkę z torebki, pomyślałam, że oto najpewniej mam przed sobą wątpliwej jakości dzieło, napisane przez celebrytkę uznającą się za eksperta. Wysportowana blondynka z promiennym uśmiechem i płaskim brzuchem na okładce mogła tylko potwierdzić wstępne przeświadczenie.

Jednak ciekawość i chęć zweryfikowania zawartości tej książki sprawiła, że postanowiłam jeszcze tego samego dnia ją zamówić.

No i jest … Już po pierwszych zdaniach wiemy, że to nie jest książka ekspercka i nie znajdziemy w niej opracowań naukowych, wykresów, tabelek i przytoczeń artykułów z całego świata naukowego.

To jest książka, która opisuje jak młoda, zdrowa i wysportowana dziewczyna zmaga się z problemem zdrowotnym jakim jest SIBO+IMO. Omawia kolejne etapy diagnostyki, próby leczenia, niepowodzenia i nawroty choroby. Mnie jako lekarzowi, ta opowieść pozwoliła przez chwilę wejść w skórę pacjenta i poczuć jego emocje.

Kolejne części książki to ułożone w formie pytań i odpowiedzi, wyjaśnienia najczęstszych problemów pacjentów. Ostatnia część książki zawiera informacje o diecie low-FODMAP i przepisy kulinarne ułatwiające przygotowanie posiłków.

Na koniec chciałabym serdecznie podziękować Pani Iwonie, pacjentce, która podzieliła się ze mną informacją o tej książce oraz Pani Kasi, autorce, że postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami, ogarnąć temat, zebrać informacje i przystępny sposób je przedstawić.

Książka kosztuje od ok 30 do 50 zł. Poniżej link do najtańszej oferty jaką udało mi się znaleźć:

https://allegro.pl/oferta/sibo-jak-z-nim-zyc-jak-je-leczyc-katarzyna-11012748592?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr&utm_campaign=c02137c1-1fbd-41c4-8f5a-6fd3a1a25c64

#SIBO #IMO #FODMAP #gastrolog #jelito #wzdęcia #biegunka #zaparcie #testoddechowy

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: