Zaburzenia połykania

Zaburzenia połykania czyli kiedy jedzenie staje się problemem.

Dolegliwości związane z połykaniem i pasażem treści pokarmowej przez przełyk do żołądka mogą pojawić się nagle albo narastać przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Nagle pojawiający się problem z połykaniem często jest wynikiem utknięcia kęsa pokarmowego w przełyku. Zwykle mija samoistnie, czasem taki kawałek jedzenia wymaga usunięcia przy użyciu giętkiego (gastroskopu) lub sztywnego endoskopu.

Najczęściej jednak zaburzenia połykania narastają powoli. Na początku pojawia się problem z przełykaniem dużych i twardych kęsów pokarmowych, później mniejszych i papkowatych dań, a na końcu płynów. Ostatecznie pacjent nie łyka nawet własnej śliny. Tym problemom towarzyszą wymioty, ulewanie, odbijania, utrata masy ciała i osłabienie. Czasami dodatkowo pojawia się ból w klatce piersiowej, zgaga, kaszel, uczucie zatrzymania kęsa pokarmowego lub płynu w przełyku.

Pierwszym i najważniejszym badaniem przy takich dolegliwościach jest gastroskopia. Pozwala ona przede wszystkim sprawdzić czy dolegliwości nie powoduje rozwijający się rak przełyku. Dalsza diagnostyka zależy od tego czy choroba nowotworowa zostanie potwierdzona lub wykluczona i opiera się na objawach zgłaszanych przez pacjenta oraz efektach dotychczas zastosowanego leczenia.

Po informacje zapraszam również na www.martadobras.pl

#gastrologia #gastroenterologia #gastroskopia #nowotwor #profilaktyka #leczenie #rak #onkologia #badajsie #chory #choroba #cancer #rakprzełyku #endoskopia #dysfagia #zaburzeniapołykania #achalazja

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *